sdílet

Některé věci v mateřství prostě neobejdete. Po císařském řezu vám v prvních dnech do sprchy možná vůbec nebude. Ale možná už po převozu ze sálu přemýšlíte, kdy a jak začít s hygienou. Tělo po sekci se ozývá, pohyb bolí, jizva pálí a vy chcete zabránit infekci i nepříjemným pachům. Správná frekvence a typ sprchování je pro maminky po císaři překvapivě důležitá a není to žádná legrace – v sázce je zdraví, psychika a také pohodlí v novém mateřském režimu.

První sprcha po císařském řezu: Co vás čeká a na co se připravit

Představte si, že se probouzíte po zákroku. Tělo bolí, bříško tahá a každé otočení v posteli vyžaduje pomoc sestřičky. Sprcha je ale často právě tím momentem, kdy začnete znovu vnímat, že patříte zpátky do světa mimo nemocnici a intenzivní péči. Zdravotnický personál zpravidla doporučuje první sprchu už během 24 hodin po operaci, jakmile se cítíte natolik dobře, že zvládnete vstát. Cílem je zabránit tvorbě infekce kolem jizvy a celkově podpořit pocit čistoty.

Do sprchy vždy choďte na doporučení lékaře nebo sestřičky – nikdy ne sama, pokud se necítíte jistě. Ze začátku stačí jen rychlé opláchnutí celého těla vlažnou vodou. Nedělejte si starosti s mycími gely. V prvních dnech je absolutně nejlepší voda bez vůní, která podrážděnou pokožku zbytečně nedráždí. Vlasy můžete mýt podle potřeby, většina maminek ale nechává u mytí vlasů delší interval, dokud rána pevně nedrží. Sprchování proveďte opravdu rychle – tělo po operaci ještě neumí dobře regulovat krevní tlak a delší pobyt ve sprše by vás mohl oslabit.

Jak často se sprchovat po císařském řezu a proč?

Každá maminka zná svou potřebu čistoty nejlépe, ale po sekci platí jednoduché doporučení: každý den. Denní sprcha s pečlivým opláchnutím je základem prevence infekce, která by mohla značně zkomplikovat hojení. Odborníci z České gynekologicko-porodnické společnosti upozorňují, že bakterie mají rády vlhké a teplé prostředí. Rána po císaři je přímo učebnicovým místem pro vznik zánětu, pokud ji neudržujte čistou.

Sprcha po sekci by měla být krátká, s vlažnou, nikdy horkou vodou. Tělo je citlivé na změny teplot, což může zpomalovat hojení nebo dokonce vyvolat omdlení. Pokud doma nemáte možnost sprchy, aspoň si každý den omyjte partie kolem jizvy navlhčenou žínkou s čistou vodou. Vyhněte se houbám, kde by se mohly držet bakterie. Při sprchování jizvu nikdy nemněte, jen ji nechte vodou volně opláchnout. Při zvláště teplých dnech nebo pokud se víc potíte, není na škodu zařadit druhou rychlou očistu během dne.

Největší opatrnost udržujte během prvních dvou týdnů po operaci. V tomto období je rána nejzranitelnější vůči bakteriím a infekci. Pokud máte doma starostlivou babičku nebo kamarádku porodní asistentku, využijte rady a nebojte se požádat o kontrolu během prvních dní. Sami si totiž jizvu úplně dobře neprohlédnete! Pravidelné sprchování navíc přispívá k lepší psychické pohodě. Mezi kojením, přebalováním a pochováváním miminka si tak alespoň na pár minut připomenete, jak je příjemné věnovat chvíli sama sobě.

Péče o jizvu při sprchování – jak postupovat krok za krokem

Péče o jizvu při sprchování – jak postupovat krok za krokem

S jizvou se pojí nejen citlivé emoce, ale hlavně strach ze špatného hojení nebo vzniku keloidních útvarů. Vědecké studie z posledních let prokázaly, že šetrné mytí vodou významně urychluje epitelizaci, tedy „zavření“ rány čistou, novou kůží. Voda také pomáhá rozpustit zbytky krve nebo sekretu, které se někdy kolem stehů objeví.

  1. Než do sprchy vůbec vlezete, připravte si vše potřebné – čistý ručník, volné bavlněné oblečení, případně sterilní čtverec na překrytí jizvy po sprše. Sprchovací gel a šampon si nechte stranou na později, teď opravdu využijete jen vlažnou vodu.
  2. Při vlastním sprchování se snažte stát čelem ke sprše, aby proud vody omýval břicho jemně, shora dolů. Rozhodně si nehledejte pozici, kde by proud vody dopadal přímo na jizvu velkou silou.
  3. Ruce si dobře umyjte před i po sprchování – před opláchnutím jizvy, i po případných dotecích. Pokud je jizva krytá sterilním krytím schváleným lékařem, ponechte jej na místě podle doporučení. Pokud už žádné krytí nemáte, vodu nechte stékat přes jizvu volně, bez tření.
  4. Po sprše jizvu nikdy netřete! Použijte čistý, suchý ručník a pouze přiložte na pohmožděné místo, aby odsál vodu z povrchu. Ideálně mějte speciální ručník jen na tuto oblast a často jej perte na vysokou teplotu.
  5. Pokud si nejste jisté, jestli je jizva správně suchá nebo zdravá, zkuste ji krátce ofouknout fénem na nejnižší stupeň – vzdálenost aspoň 30 cm. Tento trik užívají i mnohé porodní asistentky při domácích návštěvách.
  6. Jizvu nikdy nemažte mastí nebo krémem, dokud lékař výslovně nedoporučí. Některé přípravky s obsahem olejů mohou totiž naopak zpomalit hojení nebo spustit alergickou reakci. Po úplném zatažení rány (obvykle po 2–3 týdnech) můžete začít s jemným promazáváním mastí na doporučení lékaře.

Mějte na paměti, že čistá a suchá jizva je polovina úspěchu. Pokud by se kolem rány objevila zvýšená zarudlost, otok, bolest nebo výtok, okamžitě kontaktujte svého doktora. Infekce je sice vzácná, ale nikdy ji nepodceňujte.

Časté chyby maminek: Čeho se vyvarovat při sprchování po císařském řezu

Příběhy žen po sekci jsou různé – některé zvládají pohyb hned po zákroku, jiné mají problémy dlouhé týdny. Mezi nejčastější chyby, které hygienu jizvy komplikují, patří nadměrné používání kosmetiky. Parfémované gely, abrazivní houbičky a bylinkové koupele jsou naprostým tabu, dokud nedojde ke kompletnímu zhojení. Pokud chcete jizvu ošetřovat, počkejte s gely i mastmi, které nejsou určené pro raněnou pokožku.

Další častou chybou je snaha „otužovat“ jizvu střídavou studenou a horkou vodou. Přestože otužování pomáhá na spoustě front, na jizvu po sekci nepatří. Tělo potřebuje klid režim a stabilní, vlažnou teplotu. Vyhýbejte se silnému tlaku vody, koupelím ve vaně, saunování i vířivkám. Důležité je pamatovat na riziko podklouznutí ve sprše — raději použijte protiskluzovou podložku, případně si vezměte partnera nebo pomocnou ruku do koupelny.

V době, kdy se doma staráte o novorozence, je lákavé péči o sebe ošidit nebo odsunout do pozadí. Přesto právě pravidelné sprchování a dezinfekce rukou po každé výměně plen a kojení zásadně snižuje riziko zanesení infekce do čerstvé rány. V domově plném návštěv si vždy pohlídejte, aby se o vaši jizvu nedotýkal nikdo kromě vás nebo určené osoby s čistýma rukama.

Speciální tipy na hygienu po císaři i v domácích podmínkách

Speciální tipy na hygienu po císaři i v domácích podmínkách

První dny po příjezdu domů jsou nové – už nejste pod dohledem zdravotníků, režim je hektický. Mějte proto připravenou „hygi-bra“ taštičku: ručník čistě na břicho, malý dávkovač vody a případně náhradní sterilní čtverec. Pokud sprchu nemůžete hned absolvovat, omývejte břicho čerstvou vodou a osušte opatrně kapesníkem nebo gázou.

Doporučuji pořizovat speciální, savé, prodyšné spodní prádlo, které nebude otírat nebo dráždit oblast jizvy. Dopřejte si i chvilku pro sebe během sprchování a využijte čas na krátkou mikromeditaci – několik hlubších nádechů může zlepšit okysličení pokožky a nahradit trošku spánku, který doma chybí.

Pro maminky, kterým dělá problém ohýbání, se hodí malá stolička nebo bezpečnostní sedátko přímo do sprchy. Tělo ještě nemá zpět plnou rovnováhu a můžete tak lépe předejít pádu. Oblečení vybírejte spíš volnější a prodyšné, ideálně bavlnu bez nadbytečných švů. Důležité je vyhýbat se všem dráždivým látkám, které by mohly kůži podráždit — například i aviváži, kterou používáte na praní prádla v okolí rány.

Hlídejte si každou změnu – pokud jizva mokvá, rána nepříjemně zapáchá, nebo se kolem ní tvoří puchýřky, navštivte lékaře. Tělo vám dá signál, když něco není v pořádku. Poslouchejte ho a nebojte se zeptat na cokoliv, co vám není jasné – třeba i na maličkosti typu správné sušení rány, výběr vhodného mýdla, nebo kdy (a zda vůbec) začít používat speciální krémy na jizvy.

Jedna konkrétní rada od zkušenějších maminek: po sprše si alespoň na deset minut nelehejte, ale vyčkejte vestoje nebo vsedě, dokud je rána opravdu suchá a prodyšná. Snižujete tak riziko rozmáčení a postupujete přesně podle doporučení moderních porodnic.