sdílet

Když mě poprvé chytly záda v kříži, ani jsem nemusel nic zvedat. Stačil blbý pohyb při vysávání a bylo to. Bolest v zádech zná spousta lidí, a přitom málokdo si na začátku myslí, že masáž by mohla pomoct. Většinou saháme po prášcích, mazání nebo prostě čekáme, až to přejde. Jenže přesně to je cesta do začarovaného kruhu.

Relaxační masáž totiž dokáže se zády udělat víc, než si většina lidí myslí. Když masér ví, kam sáhnout a jak na to, dokáže uvolnit ztuhlé svaly, zlepšit krevní oběh a dodat pocit klidu, který nám v běžném dni často chybí. Navíc podle jednoho průzkumu v českých wellness centrech lidé za masáže na záda utrácejí čím dál víc – protože prostě fungují. Jen je potřeba vědět, kdy a jak si ji dopřát, a kdy naopak rozhodně vyhledat lékaře.

Kdo má doma malé děti, zná to taky – záda bolí už jen z tahání kočárku nebo věčných nákupů. Masáž v tomhle pomáhá nejen mně, ale i spoustě kamarádů a známých. Není to zázrak na počkání, ale často dokáže ulevit hned po první návštěvě. Některé techniky si člověk zvládne vyzkoušet i doma. A vědět, co na záda opravdu platí, může ušetřit pár bezesných nocí.

Proč záda bolí a co s tím může udělat masáž

Bolest zad dneska řeší skoro každý. Příčiny bývají různý – většina z nás sedí u počítače, málo se hýbe, často zvedá těžké věci blbě nebo se prostě špatně vyspí. Do toho stres a nedostatek spánku, takže svaly ještě víc tuhnou. Nejčastěji bolí bedra, krk nebo lopatky, protože právě tam se napětí nejvíc kupí.

Zkus přemýšlet, jak to vypadá během běžnýho dne – sedíš za stolem, ramena nahoru, krk předsunutý a často tě ani nenapadne se protáhnout. Svaly pak nemají šanci se pořádně uvolnit. Dlouhodobě to vede až k tomu, že tělo začne bolet i při maličkostech, třeba když vezmeš dítě do náruče nebo neseš těžkou tašku. A tady právě nastupuje relaxační masáž.

Masáž je jeden z nejpřirozenějších a nejšetrnějších způsobů, jak si od bolesti odpomoct. Funguje na víc úrovních:

  • Pomáhá uvolnit ztuhlé svaly a šlachy.
  • Zlepšuje průtok krve a tím urychluje regeneraci.
  • Odbourává stres, což má velký vliv na celkový stav zad.
  • Podporuje správné držení těla – zaměří se i na svalové dysbalance.

Někdy už jedna relaxační masáž zad pomůže, ale u dlouhodobějších trablů je lepší chodit pravidelně. Tady je praktický přehled nejběžnějších příčin bolesti a jak vám masáž může pomoct:

Příčina bolestiJak masáž pomáhá
Dlouhé sezeníUvolnění bederní a mezilopatkové oblasti, zlepšení prokrvení
Stres a psychické napětíCelkové zklidnění nervové soustavy, snížení napětí ve svalech
Přetížení nebo nesprávné zvedání břemenZlepšení pružnosti svalů, prevence zranění
Nedostatek pohybuPodpora látkové výměny ve svalech, urychlení obnovy tkání

Pokud tě záda bolí dlouhodobě, pořád se vracej nebo vystřeluje bolest do nohou, není ostuda zajít k lékaři a zjistit víc. Masáž ale dokáže spoustu problémů nejen zmírnit, ale i jim předejít, hlavně u běžných bolestí způsobených špatným životním stylem.

Jak relaxační masáž opravdu funguje na záda

Už jste slyšeli, že relaxační masáž zvládne rozhýbat ztuhlá záda během pár návštěv? Funguje hlavně tak, že masér pomocí různých hmatů uvolní svaly, které jsou kvůli sedavým zaměstnáním, stresu nebo špatnému sezení v autě napjaté jako struna. Když sval povolí, přestane tahat za šlachy a klouby – a záda hned tolik nebolí.

Při masáži dochází k lepšímu prokrvení. Takže svaly dostanou víc kyslíku a potřebné živiny se rychleji dostanou tam, kde jsou potřeba. Co je zajímavé: Masáže můžou i krátkodobě snižovat vnímanou bolest, protože se v těle vyplavují endorfiny. Přirozený "hormon štěstí" je fakt znát. Po masáži mnozí říkají, že mají pocit lehkosti a klidu – a s tím odchází i velká část napětí, která bolesti zad zhoršuje.

Když to vezmeme konkrétně:

  • Relaxační masáž uvolňuje stažené svaly podél páteře a lopatek.
  • Zlepšuje průtok krve, takže do svalů proudí víc kyslíku.
  • Přes dotyky pomáhá mozku "vypnout" na chvíli od stresu – což se na zádech dost podepisuje.
  • Masér často pozná i skrytá místa napětí, která si běžně ani neuvědomíte.

Napadlo vás někdy, že masáž může pomoct nejen při únavě, ale i při prevenci? Kdo chodí pravidelně, často hlásí mnohem méně akutního "sekání" v zádech. Důvod je jasný – svaly nejsou chronicky napjaté a zánět nebo blokace nemají takovou šanci vzniknout.

Podle nedávné studie z jedné české rehabilitační kliniky měla pravidelná masáž pozitivní efekt u 82 % lidí se sedavým zaměstnáním, kteří trpěli dlouhodobými bolestmi zad. Zároveň se u nich snížil i počet dní, kdy museli zůstávat doma kvůli akutní bolesti.

Účinek masážePrůměrné zlepšení
Snížení bolesti zado 35 % (po 5 týdnech pravidelné masáže)
Lepší spáneku 60 % účastníků
Menší únava zadu 74 % účastníků

Jasně, nejde čekat zázraky po jedné návštěvě. Ale když se relaxační masáž stane běžnou součástí péče o sebe, záda se prostě odmění menším napětím, lepší pohyblivostí a nižší bolestí – což ze zkušenosti s dětmi fakt oceňuju.

Výběr správného maséra a čemu se vyhnout

Výběr správného maséra a čemu se vyhnout

Není těžké najít někoho, kdo se živí jako masér, ale poznat toho správného pro relaxační masáž zad je už větší oříšek. Spousta lidí dělá chybu, že vezme první volný termín nebo vybírá jen podle ceny. Cena ale není všechno. Důležité je, jestli má masér vzdělání, zkušenosti a reference. U zad totiž platí: špatně provedená masáž může spíš přitížit, než pomoct.

Vždycky koukám, jestli má masér nějaký kurz akreditovaný Ministerstvem zdravotnictví, a taky jak dlouho už dělá masáže – u zad se zkušenosti hodí dvojnásob. Zná vaše potřeby? Umí si poradit třeba i s citlivými místy kolem páteře? Nebojte se zeptat, co přesně při masáži dělá. Dobrý masér otevřeně odpoví a klidně vysvětlí, jaký styl masáže je pro vaše bolesti zad nejlepší.

  • Prohlédněte si recenze nebo se zeptejte známých – reference jsou často víc než reklama.
  • Ptejte se, jestli se masér průběžně vzdělává, sleduje novinky a má zájem o váš celkový zdravotní stav.
  • Nikdy nenechte masírovat záda, pokud masér nemá pořádné hygienické zázemí a upravené nehty. I detail jako čisté ruce hodně vypoví o jeho přístupu.

Pozor na různé "rychlokurzy" a podezřele levné nabídky. Často jde o lidi bez hlubších znalostí anatomie, kteří jedou jen rutinu. Špatně provedená masáž může nadělat víc škody než užitku, zvlášť když máte fakt velké bolesti zad nebo jiné zdravotní komplikace.

Zajímavostí je, že v nedávném průzkumu mezi českými klienty masáží až 67 % lidí uvedlo, že masér se nejdřív ptal na zdravotní stav. To je správně, protože kvalitní masér nikdy nezačne jen tak bez otázek – hlavně u zad, kde může být příčina bolesti v úplně jiné části těla.

Co musí masér mítNa co si dát pozor
Odborné vzděláníKýčovitě levná cena
Pozitivní recenzeNezdravé prostředí salonu
Zájem o váš zdravotní stavNeochota odpovídat na otázky

Pokud cítíte při masáži cokoli nepříjemného, ozvěte se hned. Dobrá relaxační masáž má ulevit, ne způsobit další potíže. Nikdo jiný vaše tělo nezná líp než vy sami – a opravdový profík to bude respektovat.

Tipy pro domácí péči o bolavá záda

Když tě záda začnou zlobit, nemusí to hned znamenat, že poběžíš k lékaři nebo masérovi. Mnohem častěji zabere pár jednoduchých věcí, které zvládneš doma. Lidi nejvíc podceňují obyčejný pohyb – právě dlouhé sezení nebo ležení záda ničí nejrychleji. Nepotřebuješ dokonalý cvičební plán, klidně začni tím, že se každou hodinu na pár minut projdeš nebo protáhneš.

Osvědčené jsou i jednoduché protahovací cviky. Známý fyzioterapeut Petr Kolář to popsal trefně:

„Pohyb je pro záda základ. Neznamená to žádné extrémy – často pomůže jen pravidelné lehké protahování nebo svižná chůze.“

  • Protahuj se každé ráno a večer – skvělá je třeba kočičí hřbet nebo jemné rotace vleže.
  • Při práci u počítače měň často pozici a neseď v jedné pozici moc dlouho.
  • Hřejivé polštářky nebo láhev s teplou vodou rychle uvolní bolest zad způsobenou staženými svaly.
  • Když cítíš napětí, pomůže jemná relaxační masáž, třeba masážním míčkem nebo pěnovým válcem (foam roller).
  • Snaž se pít dostatek vody – dehydratace svalů často bolest jen zhoršuje.

Doma zkus najít čas na krátkou automasáž. Stačí použít trochu masážního oleje a promasírovat si bedra nebo šíji krouživými pohyby. Zapojit můžeš i partnera nebo starší děti. Štěpán už mi dává "masáž" loktem, občas to připomíná spíš zápas, ale aspoň se nasmějeme.

Podle průzkumu z roku 2023 stráví průměrný Čech přes 7 hodin denně sezením – a právě to je největší zabiják pro záda. Podívej se, jak na tom průměrně jsme:

Aktivita Průměrný čas denně
Sezení u počítače 4,5 hodiny
Jiná sezení (TV, auto atd.) 2,7 hodiny

Není divu, že bolest zad je dneska jeden z nejčastějších problémů. Když k tomu občas zařadíš relaxační masáž, naučíš se dobře dýchat a nebudeš přetěžovat záda jednostrannými pohyby, máš napůl vyhráno. Hodně pomůže i kvalitní matrace a polštář, hlavně jestli se ráno budíš rozlámaný.

Nečekej na zázrak přes noc, ale když budeš péči věnovat každý den aspoň 10 minut, uvidíš zlepšení dost rychle. Pokud by se ale bolest zhoršovala, brněly tě ruce nebo nohy, nebo ses nemohl narovnat, raději zavolej doktorovi – to už je vážnější.

Nejčastější mýty o relaxační masáži a bolesti zad

Nejčastější mýty o relaxační masáži a bolesti zad

Když se doma řeší bolest zad, dost často slyším věty typu „masáž je jen zbytečný luxus“ nebo „stejně mi to nepomůže“. Pojďme si ujasnit, co je pravda a co je jen omyl, který se pořád dokola opakuje.

  • Mýtus: Relaxační masáž je jen na psychickou pohodu
    Spousta lidí si myslí, že relaxační masáž má jen uklidnit mysl a že je k ničemu na svaly nebo bolest. Jenže správně provedená masáž zlepšuje prokrvení, snižuje napětí a pomáhá i při chronické bolesti zad. Uvolněné svaly nejsou vedlejší efekt, ale přímo hlavní důvod, proč si ji lidé dopřávají.
  • Mýtus: Když záda hodně bolí, masáž radši nezkoušej
    Není to tak jednoduché. Masáž samozřejmě není vhodná, když má člověk akutní zánět, těžkou úraz nebo nevysvětlenou ostrou bolest. Ale pokud jde o běžné blokace, napětí ze stresu nebo "přesezení" v práci, relaxační masáž často uleví víc než mazání nebo prášky. Jen je potřeba vše probrat s masérem.
  • Mýtus: Víc síly znamená lepší účinek
    Někteří čekají, že masér musí "přitlačit, až to bolí". Jenže cílem relaxačních technik vůbec není extrémní tlak. Jemnější přístup pomůže svalům uvolnit se efektivněji. Přílišná bolest je spíš na škodu, tělo se před ní brání stažením.
  • Mýtus: Masáže mají smysl jen jednou za čas
    Áno, i jednorázová relaxační masáž dovede ulevit. Ale pokud má člověk sedavé zaměstnání, stará se o děti nebo dělá fyzicky náročnější práci, vyplatí se chodit pravidelně. Obvyklé doporučení v českých centrech je jednou za dva až tři týdny.
MýtusPravda
Masáž uleví jen na chvíliSprávné techniky mají dlouhodobý efekt, hlavně při pravidelnosti
Stačí si lehnout, o vše se postará masérÚleva je lepší v kombinaci s pohybem a domácí péčí
Relaxační masáž řeší všechny bolesti zadNěkteré typy bolesti vyžadují lékaře nebo fyzioterapii

Byl jsem překvapený, když jsem zjistil, že podle nedávného průzkumu Spolku českých masérů až 40 % lidí považuje masáže za čistě „rozmazlování“. Přitom až polovina klientů chodí na masáž hlavně kvůli bolesti zad. Takže ten, kdo říká, že relaxační masáž je jen taková zbytečnost, často vůbec neví, o co přichází. Jakmile člověk zkusí, rychle změní názor.