sdílet

Proč se nemůžu vykadit?

Víte, jaké to je, když se například nemůžete napařované buchty? No, tak tento pocit můžu přirovnat k situaci, kdy se nemůžu vykadit. Není to jen nepříjemnost, ale také velká frustrace. A věřte mi, že pokud jste to zažili, určitě se mnou budete souhlasit. Ale ptáte se, proč se to vůbec děje? Co může být příčinou této nepříjemnosti?

Co způsobuje zácpu?

Několik faktorů může způsobit zácpu. Mohou to být špatné stravovací návyky, nedostatek fyzické aktivity, přílišné užívání léků, strach ze sociální situace nebo dokonce stres. Ale co je skutečně důležité, je pochopení, že žádná z těchto příčin není příčinou zácpy, ale jsou to jen výstižné symptomy.

Strava a zácpa

Mohlo by vás to šokovat, ale jídlo, které jíme, může způsobit zácpu. Špatné stravovací návyky, jako je konzumace příliš mnoha těžkých, tukových jídel, může vést k tomu, že se náš trávicí systém stává obětí našich choutek. Ale je tu také jiná stránka mince, kdy nedostatek vlákniny v naší stravě může vést k tomu, že se stolice stává tvrdší a trudně se vylučuje. Takže je možné, že to, co jíme, může být příčinou naší zácpy.

Fyzická aktivita a zácpa

Nedostatek fyzické aktivity je další možnou příčinou zácpy. Když se nehýbeme, také naše střeva mají sklon se "zlenivět". A když jsou naše střeva lenivá, brání to správnému průchodu stolice trávicím traktem. Takže i když se nám možná nechce jít do posilovny nebo si jen tak vykročit na procházku, naše střeva nám za to určitě poděkují.

Léky a zácpa

Možná vás to překvapí, ale některé léky mohou způsobit zácpu. Ať už jde o léky na předpis, nebo jen o léky, které si koupíte na léčbu nachlazení, mohou mít vedlejší účinky, které mohou vést k problémům se stolicí. Takže pokud máte problémy s vyprazdňováním, je možné, že je to kvůli nějakému léku, který užíváte.

Co s tím mohu udělat?

Máte-li zácpu, je důležité podniknout kroky, aby se situace zlepšila. Měli byste zvýšit příjem vlákniny ve své stravě, zvýšit fyzickou aktivitu a také se vyhnout lékům, které mohou způsobit zácpu. A pokud se situace nezlepší, je důležité konzultovat problém se svým lékařem. Zácpa může být příznakem závažnějšího zdravotního problému.

Jízdní strava

Jedním z nejlepších způsobů, jak se zácpy zbavit, je zvýšení příjmu vlákniny ve stravě. Znamená to zařadit do jídelníčku potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou ovoce, zelenina a celozrnné produkty. Se zvýšeným příjmem vlákniny byste měli také zvýšit příjem tekutin, aby stolice byla měkčí a snadněji se vylučovala.

Fyzická aktivita

Svůj boj se zácpou také můžete podporovat pravidelnou fyzickou aktivitou. Jak už jsem dříve zmínila, fyzická aktivita může pomoci stimulovat činnost vašich střev a usnadnit průchod stolice trávicím traktem. Takže následující pohybovou aktivitu zařadte do svého dne: chůze, jóga, plavání nebo třeba jízda na kole.

Bez léků

Pokud užíváte léky, které by mohly způsobit zácpu, měli byste o tom promluvit se svým lékařem. Určitě nechcete přestat užívat léky naráz, ale mohli byste projednat alternativy nebo možné úpravy dávkování, které by mohly pomoci zmírnit váš problém se zácpou.

V každém případě je důležité pochopit, že zácpa je častým problémem a není to nic, za co byste se měli stydět. Je to něco, co bychom měli brát vážně a dělat vše, co je v našich silách, aby se situace zlepšila. Takže když příště pocítíte, že se nemůžete vykadit, vzpomeňte si na moje slova a věřte, že existují způsoby, jak s tímto problémem bojovat.

A teď mi dovolte přidat malý bonmot na závěr. Když jsem byla malá, moje babička mi vždy říkávala: "Lenko, pamatuj, že stolice je zrcadlem tvého zdraví." A ačkoliv to tehdy znělo směšně, dnes už vím, že babička měla pravdu.