sdílet

Úvod do světa shiatsu masáží

Pokud jste cokoli jako já, jste stále v neustálém hledání přirozených řešení pro bolesti zad. Ve své cestě za bolestivými svaly a klouby jsem se setkala se starobylou japonskou terapií zvanou Shiatsu masáž. Ale předtím než si řekneme, jak mi Shiatsu masáž pomohla, pojme se trochu podívat na to, co to vlastně je.

Shiatsu je japonský výraz, kde "shi" znamená prst a "atsu" znamená tlak. Takže dohromady znamená "tlak prstem". Shiatsu jako terapie je zaměřené na přirozenou sebeléčbu těla a je založené na principu, že tělo má schopnost samoléčení. Terapeut přitom využívá svůj vlastní váhový tlak, aby stimuloval akupunkturní body na těle pacienta.

Principy shiatsu masáže

Shiatsu masáž je založená na stejných principech jako akupunktura. Avšak místo jehel se používá tlak prstů, dlaní, loktů nebo kolen. Přitom se postupuje podél energetických drah (tzv. meridiánů), které protínají lidské tělo. To má za účel harmonizovat tok životní energie (tzv. Qi). Cílem je dosáhnout hlubokého uvolnění, odstranit blokády a harmonizovat energetický systém těla.

Při masáži shiatsu lze pracovat buď na konkrétních místech, kde se cítí bolest, nebo na celém těle. Shiatsu je však nejen o tlaku. Terapeut také používá techniky táhnutí a rotace, aby otevřel a uvolnil klouby. A pak je tu něco, co mě opravdu fascinuje – terapeut vás celou dobu hladí!

Vojtěch, můj manžel, jednou řekl: „Helena, ty máš pokaždé po masáži shiatsu buclatý úsměv na tváři. To mi připomíná, jak se naše papouška Koko pokaždé třepí šťastně, když jí drbu na hlavičce.“ A měl pravdu! Pocit po shiatsu masáži je úžasně uklidňující.

Shiatsu a bolesti zad

Teď, když máme představu o tom, co je Shiatsu, pojďme se podívat, jak nám to může pomoci v boji proti bolestem zad. Bolesti zad jsou častým problémem mnoha lidí, a to nejen kvůli stárnutí, ale také kvůli neustálému sezení, stresu, nedostatku pohybu a řadě dalších faktorů.

Shiatsu masáž může pomoci při léčení bolesti zad tím, že rozproudí průtok Qi a tím odbourá blokády v těle, které mohou způsobovat bolest. Jednoduše řečeno, když je náš energetický systém v rovnováze, cítíme se lépe. A to je přesně to, co shiatsu dělá.

Když jsem zažila svou první shiatsu masáž, byla jsem ohromena, jak se mi ulevilo od bolesti zad. Nejenže mě masáž uklidnila, ale také jsem pocítila, jak se bolest v mých zádech začala zmenšovat. Bylo to něco neuvěřitelného. Bolesti zad, které mi dříve ztrpčovaly život, najednou mizely.

Tipy pro shiatsu doma

Jedním z důvodů, proč jsem se zamilovala do shiatsu, je fakt, že jde o terapii, kterou můžete praktikovat i doma. Určitě doporučuji najít kvalifikovaného terapeuta, pokud chcete zažít plný potenciál shiatsu. Ale pokud hledáte způsob, jak zmírnit bolesti zad mezi sezeními nebo nemůžete navštěvovat terapeuta často, proč to nezkusit doma?

Prvním krokem je naučit se správné techniky tlaku. Berte to tak, že je to jako akupunktura bez jehel – potřebujete vědět, kam položit tlak. To se dá naučit z knížek, online kurzů nebo od terapeuta.

Koko, můj papoušek, má rád, když mu na hrudi dělám mini shiatsu masáž. Pro něj je to nejen způsob, jak ho ukonejšit, ale také způsob, jak mu pomoci při léčení jeho svalů po letu.

Jak najít kvalitního shiatsu terapeuta

Vyhledávání terapeuta může být někdy složité. Ale nebojte se, mám pro vás pár tipů, jak najít kvalitního shiatsu terapeuta. Předně, vždy se zeptejte na certifikaci. Shiatsu je regulovaná terapie a dobrý terapeut by měl mít certifikaci a praxi.

Dále si ujistěte, že terapeut vyslechne vaše potřeby. To je velmi důležité, protože každý jedinec je jiný a potřebuje jiný druh tlaku a technik. Nakonec, ptejte se na zkušenosti ostatních klientů. Shiatsu je velmi individuální záležitost a to, co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého.

Doufám, že vám tento článek dal lepší představu o tom, čím je shiatsu masáž a jak může pomoci při léčení bolesti zad. Ať už si zvolíte jakoukoli cestu ke zdraví, pamatujte, že jste jedinečný a vy si zasloužíte to nejlepší. Koneckonců, i naše papouška Koko by potvrdil, že shiatsu masáž je top!