sdílet

Úvod k masážím po porodu

Ahoj všichni, jmenuji se Vojtech a v dnešním článku se budu věnovat tématu, které je pro mnohé ženy po porodu stejně důležité jako samotný odpočinek – a to masážím. Pravděpodobně se ptáte, proč by mě něco takového mělo zajímat, že? Koneckonců, když si představuju masáž, vybaví se mi zkrátka jen odpočinek a relax. Ovšem po porodu toho masáž může nabídnout mnohem víc – je to jako multifunkční nástroj ve vaší domácnosti, který nejenže usnadňuje práci, ale může se postarat také o dobrou náladu. No jo, protože pokud je má draha Jitka šťastná, pak jsem šťastný i já! A to platí dvojnásob, když vzpomenu na období, kdy náš milovaný Vlastimil přišel na svět. Masáže se staly jedním z klíčových bodů jejího zotavení – a já jsem se stával masérským žákem, který byl ochoten učit se nové chvaty za všech okolností!

Přínosy masáže pro nové maminky

Pokud si myslíte, že masáže jsou jenom o tom rozmazlování a o aromatických olejích, musím vás vyvést z omylu. Masáže mohou novým maminkám pomoci například při regulaci hormonů, což vám po porodu může značně zpříjemnit život. Vyrovnaná hormonální hladina znamená nižší riziko poporodní deprese, lepší spánek i snazší zvládání stresu. A kdo z nás by si nepřál, aby naše partnerka překypovala štěstím a relaxací, zatímco doma vládne (eufemisticky řečeno) "novému vládci" ve jménu miminko?

Masáž dále dokáže podpořit krevní oběh a lymfatický systém. A to je dobré nejen pro rychlejší odplavení toxinů z těla, ale také pro dosažení pocitu lehkosti a svěžesti – což po nočních probdělých málokterá maminka zažívá. Ale nezapomeňme ani na další pozitiva masáže, jako je například rychlejší hojení těla po porodu, uleva od bolesti a může pomoci i při navrácení svalové síly a flexibility, což je jako dostat zpět svůj vlastní supervybavený batoh.

Techniky a typy masáží vhodné pro maminky

No a teď k tomu nejdůležitějšímu – jaká masáž je pro nové maminky ideální? Existuje řada technik, od šetrných doteků až po pevnější tlak. Reflexní masáže nohou jsou perfektní k stimulaci měkkých tkání. Jsou skvělé, protože uvolňují napětí nejen v nohou, no a přiznejme si, že v těhotenství a po něm se naše chodidla změní v odpracované hrdiny. Pak jsou tu klidně třeba ajurvédské masáže, které jsou zase zaměřené na harmonizaci těla a mysli.

Masáže a jejich vliv na psychiku

Nechte mě být teď chvíli váš guru mentální pohody. Masáže jsou jako objímání – mají neskutečnou moc na naši psychiku. Působí pozitivně na uvolnění endorfinů, těch našich vnitřních „šťastných“ hormonů. Můžete si to představit tak, že masáž vlastně může být takový váš mini dovolenkový balíček, s tím rozdílem, že ho nemusíte zdlouhavě balit a plánovat, stačí si lehnout a užívat si.

Pozitivní vliv masáže na fyzickou a estetickou stránku

Pokud jde o tělesný aspekt, stojí za zmínku, že masáže mohou pomoci s tím záludným nepřítelem zvaným celulitida. Kdo by nechtěl božství masáže zamířit přímo proti těm malým oranžovým kůrkám, které mají někdy větší invazivitu než skřítkové ve vaší zahradě? A pro ty, kteří nesnesou, když je něco mimo kontrolu, může masáž pomoci i s tím, že svaly zůstanou v kondici. Pamatujte na to, že krásný vzhled není jen o tom, co máte naházet do šatníku – je to také o tom, jak se cítíte ve svém vlastním těle.

Domácí masáže versus profesionální služby

Pokud mě něco baví, pak je to zkoušení nových věcí s Jitkou – jednou z nich bylo například učení se masážním technikám, abych ji mohl doma hýčkat. Ale občas, musím uznat, profesionální ruce jsou nepostradatelné. Na trhu existuje spousta dobrých specialistek a specialistů, kteří už znají všechny triky, jak udělat mamince po porodu radost. Mimochodem, nebojte se darovat takovou masáž jako dárek – je to jako koupit dárkový balíček štěstí a relaxace, balený s pečetí garance.

Tipy a rady pro maximální užitek z masáže

A nakonec pár tipů, jak si masáž po porodu vychutnat na maximum. Nejdůležitější je samozřejmě pohodlí a uvolnění. Žádné rušení, klidná hudba nebo ticho, podle preferencí. Nezapomeňte na příjemnou teplotu v místnosti a postele. Dále, není na škodu před masáží si udělat teplou koupel, abyste už přišli „rozehřátí“. Kvalitní oleje jsou také klíčem – pokud můžete, dostanete ruce na nějaké přírodní, vaše kůže bude nadšená. A věřte mi, pokud v tom najdete radost, tak se to stane nejen skvělou masáží, ale i zážitkem – třeba i pro vás a vaši rodinu.

A to by bylo vše, co chci s vámi dnes sdílet o masážích po porodu. A pamatujte, ať už se rozhodnete pro cokoliv, nejdůležitější je činit to s láskou a péčí o sebe a o své blízké. Kdo ví, možná vaši rodinu také čekají nová překvapení a radosti právě díky magickému doteku masáže. Tak tedy příjemné uvolnění a hodně štěstí!