sdílet

V Japonsku se masáž shiatsu považuje za běžnou součást života už více než sto let. Češi se o ni začali zajímat až v posledních dekádách a přesto stále koluje spousta polopravd a mýtů. Shiatsu přitom není žádné ezoterické šarlatánství, jak si mnoho lidí myslí. Naopak – její kořeny spočívají v jednoduché, logické práci s tělem a tlakem, která se dá dobře vysvětlit i racionálním mozkům. Mnoho lidí dnes hledá úlevu od bolesti, stresu i únavy. Často se spoléháme na chemii nebo ‚zázračné‘ trendy, ale někdy má největší sílu dotek a tlak na správném místě. Shiatsu tohle umí perfektně. Pokud jste si někdy přáli pochopit, co shiatsu skutečně je a jak vlastně pomáhá, tady najdete všechny odpovědi – i ty, kterými vás nikdy maséři v reklamě neoslní.

Odkud shiatsu pochází a co ho dělá unikátním

Shiatsu v překladu znamená „tlak prsty“. Jeho techniky staví na staletích zkušeností z čínské a japonské tradiční medicíny. Samotné principy jsou docela prosté. Cílem je rozproudit životní energii v těle, tzv. „ki“, a zabránit jejím blokádám. Shiatsu ale není jen masáž svalů. Na rozdíl od klasických masáží, kde jde často hlavně o hnětení a relaxaci, je tu tělo bráno jako celek propojený s duší a dechem. Specifické tahy a tlaky prsty, dlaněmi nebo i lokty se aplikují podle mapy tělesných drah, kterým Japonci říkají meridiány.

Na začátku 20. století začal japonský terapeut Tokujiro Namikoshi hledat možnosti, jak pomoci lidem s chronickou bolestí bez léků. Právě on definoval moderní shiatsu v podobě, jakou dnes používáme. Jeho metoda se rychle rozšířila a dnes je oficiálně uznávanou součástí japonského zdravotnického systému. V Česku se běžně vyučuje až od devadesátých let. V západních zemích je shiatsu často řazeno mezi alternativní terapie, ale v Japonsku ho doporučují i lékaři specialisté – hlavně u dlouhodobých bolestí, potíží páteře nebo stresu.

Zajímavé je, že shiatsu nezaměřuje pozornost pouze na konkrétní svaly nebo klouby. Mnohem víc se dívá na rovnováhu v celém těle. Jestli vás trápí například bolesti zad, zkušený shiatsu masér často začne pracovat i s břichem nebo chodidly. Laik by to snadno mohl přehlédnout, ale princip je jasný: kdekoliv v těle vznikne blok, projeví se to na úplně jiném místě.

Jak probíhá shiatsu masáž: Rituál beze slov

Jestli očekáváte příjemné hudby, aromaterapii i patetický wellness rituál, u shiatsu šlápnete vedle. Tady je všechno minimalistické a až překvapivě prosté. Nepoužívají se oleje, masáž se provádí přes oblečení a často na podložce na zemi. Tím pádem může terapeut využívat i celou svoji váhu a různé části těla, například kolena.

Masáž trvá většinou 60–90 minut. Terapeut s vámi stráví krátký úvodní rozhovor, aby zjistil vaše potíže, životní styl i aktuální náladu. Pak už ležíte a jen vnímáte vlastní tělo. Masér pomalu a s citem prochází jednotlivé meridiány a hledá místa, kde se energie nebo napětí zastaví. Někdy je dotek velice jemný, jindy až překvapivě hluboký. Nepočítejte s bolestí, ale můžete cítit tlak podobný tomu, když si sami stisknete napnutý sval. V některých případech se tlak střídá s natažením končetin nebo jemnou mobilizací kloubů.

Během samotné masáže se většinou nemluví. Šikovný terapeut dokáže z reakcí těla vyčíst, co se právě děje. Je to trochu jako byste společně poslouchali tělo, aniž byste potřebovali slova. Hodně lidí popisuje zvláštní vlnu uvolnění, která někdy přijde až později během dne. Zajímavé je, že shiatsu může pomáhat i dětem. Speciálně proškolení terapeuti nabízí jemnější varianty vhodné i pro těhotné ženy a malé děti, které špatně snášejí klasické masáže.

Výhody a konkrétní přínosy shiatsu masáže

Výhody a konkrétní přínosy shiatsu masáže

U shiatsu patří k největším magnetům úleva od chronických bolestí. Podle údajů Japonské asociace shiatsu si pravidelné návštěvy zvolilo 38 % klientů s bolestmi zad, skoro 29 % s bolestmi hlavy a migrénami. Studie provedená v Německu sledovala dvě skupiny lidí s dlouhodobými problémy pohybového aparátu – po cyklu 10 shiatsu masáží došlo u 62 % k výraznému zmírnění potíží bez nutnosti sáhnout po medikaci. Pokud trpíte stresem, únavou nebo úzkostmi, i tady má shiatsu svoje místo. Právě práce s dechem, pozornost na energetické dráhy a klidné tempo masáže často spolehlivě vypne nervový systém a nastartuje regeneraci.

Výhodou je i fakt, že při shiatsu není nutné svlékat se do naha, masáž není invazivní ani bolestivá. To je pro mnoho klientů podstatné – třeba pro ty, kdo mají traumatické zážitky nebo jim není příjemný klasický dotek „kůže na kůži“. Shiatsu lze využívat bez omezení věku, bezpečně i v rámci rehabilitace po úrazech nebo operacích, pokud lékař nemá námitky. Celý proces je vhodný i pro seniory, jejichž tělo může být křehčí. Pravidelnou terapii doporučují i sportovci nebo lidé pod dlouhodobým tlakem v práci. Uvolnění klíčových bloků mívá přímý efekt na zlepšení spánku, nálady i soustředění.

Procento klientůDůvod návštěvy shiatsu
38 %Bolesti zad
29 %Migréna, bolesti hlavy
13 %Únava a stres
10 %Těhotenství a poporodní obtíže
10 %Chronické pohybové potíže

Není to ale vždy jen o tělesných potížích. Hodně lidí po sérii masáží mluví o větším sebevědomí nebo odvaze změnit návyky, které jim neslouží. Když vás najednou nebolí záda, máte volnější dech a mysl, je mnohem jednodušší sáhnout po nových zážitcích nebo i změnit práci.

Tipy, jak z masáže shiatsu vytěžit maximum

Dostat z masáže víc než jen chvilkové uvolnění může být jednodušší, než si myslíte. Základem je najít si terapeuta, který má ověřenou praxi a nestaví svou nabídku jen na marketingových superlativech. Výběr hraje velkou roli zejména u lidí s citlivým zdravotním stavem – vždy se ptejte na vzdělání maséra a jeho zaměření. Pokud máte konkrétní diagnózu, konzultujte vhodnost shiatsu se svým lékařem – například u pokročilých srdečních problémů nebo těžkých neurologických poruch se shiatsu nedoporučuje.

Než na masáž půjdete, nenaplňujte se těžkým jídlem ani nepřehánějte fyzickou aktivitu. Nejlepší výsledky bývají, když dorazíte v relativním klidu a s určitou otevřeností k procesu. Po masáži doporučuju zůstat v klidu, dopřát si dostatek vody a případně se procházet na čerstvém vzduchu. U mnoho lidí dochází ke krátkodobému prohloubení emocí nebo lehké únavě – to je v pořádku a značí, že se tělo skutečně uvolňuje.

Dobrý tip: zapisujte si po každé masáži, co jste cítili a co se během dnů po zážitku změnilo. Sami pak poznáte, jaký má shiatsu vliv právě na vás. Někdy stačí dvě až tři sezení, jindy je potřeba pravidelně opakovat po týdnu či dvou. Sledujte i to, jak masáž ovlivňuje vaše návyky – například spánek, pohyb nebo trávení.

Otázky, mýty a časté obavy kolem shiatsu

Otázky, mýty a časté obavy kolem shiatsu

Možná znáte věty typu „na tu alternativu já nevěřím“ nebo „tohle je jen placebo“. Opravdu má shiatsu výsledky? Podle mezinárodních organizací shiatsu a několika propracovaných studií jde o metodu, která dokáže měřitelně snížit napětí svalů, prohloubit dechové vzorce a u některých pacientů upravit krevní tlak. Její účinek rozhodně není založen jen na psychice, i když psychický stav člověka samozřejmě výsledky ovlivňuje. V rozvojových zemích nasazují shiatsu například u pacientů s posttraumatickým syndromem – Japonci ji běžně používají u školáků nebo pracujících v náročných profesích.

Další častý mýtus je, že shiatsu bolí nebo že je vhodné jen pro flexibilní či mladé lidi. Ve skutečnosti je technika uzpůsobená individuálnímu stavu klienta. Není problém přizpůsobit tlak nebo intenzitu, ať už je vám dvacet nebo šedesát. Výjimky tvoří jen stavy, kde je dotek přímo kontraindikován – například akutní infekce, záněty či krvácivost. Obavy z toho, že tělo bude po terapii rozhozené, nejsou opodstatněné – důležité jen je dopřát si čas a vyhnout se extrémní fyzické aktivitě aspoň jeden den po masáži.

Jisté je jedno – skutečný shiatsu masáž není show pro diváky, ale důvěrná cesta k lepšímu zdraví těla i duše. Bez zbytečně složitých pojmů nebo snahy o zázraky. Poctivý dotek má často větší sílu než moderní technologie a právě to dělá ze shiatsu metodu, ke které se lidé rádi vracejí.