sdílet

Představení sportovní masáže

První věc, kterou musíte vědět o sportovní masáži, je, že není jen pro sportovce. Může to být úžasný způsob, jak ulevit od stresu, zvýšit pohyblivost a podpořit celkové zdraví a pohodu. Tento proces zahrnuje přímou manipulaci svalové tkáně, což prospívá krevnímu oběhu, redukuje napětí a pomáhá svalové regeneraci. Já sám jsem se nejednou nechal tímto způsobem rozmazlovat a mohu říci, že je to velmi příjemné.

Příprava na sportovní masáž

Než se ponoříme do detailů o tom, jak provést sportovní masáž, nedokážu dostatečně zdůraznit, jak důležitá je správná příprava. To zahrnuje to, abyste sejl sami se sebou ohledně své úrovně komfortu při dotýkání se ostatních, další je důvěrné znalosti o tom, jak lidské tělo funguje a naposled je vybavení.

Co se vybavení týče, budete potřebovat pohodlnou lavici nebo stůl, na kterém bude dotyčný ležet a dostatečné množství masážního oleje pro zajištění hladkého průběhu masáže. Osobně jsem zatoužil stát se sportovním masérem po tom, co jsem prošel pořádnou rekondicí. Měl jsem problémy se zády a rozhodl jsem se pro masáž. Právě díky této zkušenosti jsem zjistil, jaká masáž dokáže udělat divy a rozhodl jsem se ji naučit.

Začínáme – jak na sportovní masáž

První krok k provedení sportovní masáže je, že si dotyčný lehne na břicho a vy začnete masírovat zadní stranu jeho těla. Začíná se od dolní části těla a postupně se dostáváte nahoru. Osobně začínám od lýtek a po postupném uvolnění svalů postupuji k hýždím, pak k dolní části zad, k horní části zad a až nakonec k ramenům.

Je důležité si pamatovat, že tlak, který aplikujete během masáže, by měl být postupně zvyšován. Pokud uvážíte, že už jste dotyčného dostatečně propracovali, je čas ho požádat, aby se otočil na záda a začít tento proces znovu od shora. Jistě vás to nepřekvapí, když řeknu, že je to právě zadní část těla, která je nejčastěji problematická z důvodu nepřirozeného sedu u počítače.

Sportovní masáž na konkrétní partie

Když sportovní masáž provádíte na konkrétní partie, je důležité se držet těchto základních pravidel. První je, že byste měli začít od centrální části těla a postupovat ven. Tím je myšlena třeba masáž nohou, kde začnete masírovat stehno a postupně přejdete k lýtku a nakonec k chodidlu. Druhé pravidlo je, že byste se měli zaměřit na velké svalové skupiny než na malé. Rozhodně si nepamatujte, že jste již skončili, zatímco jste ještě plni energie. Já, když se dostanu ke konci masáže, vždy udělám ještě něco navíc, třeba jednoduchý strečink nebo nějakou ten tah na konkrétní sval.

Závěrečné rady pro sportovní masáž

Konkrétní taktiky sportovní masáže se mohou lišit, ale existují určité zásady, které byste měli dodržovat bez ohledu na to, s kým pracujete. První je, že byste měli být citliví na feedback od svého „klienta“. Pokud se cítí nepříjemně nebo bolí, je důležité se přizpůsobit. Druhé je, že byste měli být trpěliví a nikdy nespěchat. Masáž by měla být relaxační a terapeutická zkušenost, nikoli sprint. Třetí a poslední pravidlo je, že byste měli být otevření ke zlepšením. Nikdo není dokonalý a je důležité se neustále učit a zdokonalovat.

Konkrétně já jsem si řekl, že chci dosáhnout úrovně, kdy mi klienti budou říkat, že se u mě cítí jako v ráji. A také jsem si řekl, že chci být masér, který se nebojí přijmout zpětnou vazbu a přiznat, že se může zlepšit. A proto ještě než skončím tento článek, chci vzdát hold všem sportovním masérům, kteří vynakládají svůj čas a energii na zlepšení životů svých klientů. Jste skvělí a váš práce je velmi ceněna!