Proč používat tejpy na koleno?
Když mě poprvé potkalo zranění kolena, měla jsem pocit, že můj aktivní život skončil. Bylo to ovšem dřív, než jsem objevila kouzlo kinesiotapingu. Kinesiotejpy, nebo také kineziologické teypy, jsou barevné pásky, které se lepí přímo na kůži. Mohou vám pomoci nejen v akutní fázi zranění, ale i při dlouhodobé rehabilitaci nebo prevenci dalších úrazů. Hlavním cílem tejpu je podpora svalů a kloubů bez omezení pohyblivosti. To mě zaujalo hned na začátku – možnost být stále v pohybu, i když jste zranění.
Kdy a jak aplikovat tejpy na koleno?
Aplikace tejpu na koleno není tak složitá, jak se může zdát. Důležité je začít s čistou a suchou pokožkou. Pokud máte na kůži chloupky, doporučuji je předem oholit, aby tejp držel lépe. Před samotnou aplikací je také dobré prostudovat, jak je tejp navržen k použití na vaše zranění nebo problém. Existuje totiž mnoho různých způsobů, jak tejp aplikovat, v závislosti na typu vašeho problému – například podpora patelky, zpevnění vnitřního nebo vnějšího menisku či celková stabilizace kolenního kloubu.
Jaké jsou přínosy kinesiotapingu na koleno?
Tejpy na koleno nabízejí širokou paletu přínosů. Od zmírňování bolesti, přes podporu svalů a kloubů, až po zlepšení krevního oběhu v postižené oblasti. Nejvíce mě však zaujal jejich přínos v oblasti prevence. Při správné aplikaci mohou tejpy výrazně snížit riziko opětovného zranění, což je nepostradatelné zejména pro sportovce nebo lidi, kteří se chtějí rychle vrátit ke svým běžným aktivitám.
Tipy a triky pro aplikaci tejpu na koleno
Po léta používání tejpu na vlastní koleno jsem si osvojila několik triků, které vám mohou práci usnadnit. Zaprvé, tejp nikdy neaplikujte příliš těsně. Můžete tím omezit krevní oběh a způsobit si další problémy. Zadruhé, když tejp lepíte, dejte si pozor, abyste ho nelepili přímo na podrážděnou nebo poškozenou pokožku. A nakonec, pokud jste to ještě neudělali, doporučuji vám najít dobrého fyzioterapeuta, který vám ukáže, jak tejp aplikovat správně pro vaši konkrétní potřebu.